ثبت نام کنید

ورود

فراموشی رمز عبور

رمز عبورتان را فراموش کرده اید؟ لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید. شما یک لینک را از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد که با آن می توانید پسورد جدیدتان را ریست کنید.

ورود

ثبت نام کنید

با ثبت نام می توانید تمامی پرسش ها را مدیریت کنید، اگر اشکالی در یک پرسش بوده آنرا ویرایش کنید، و از تمامی مزیت های یک کاربر عضو بهرهمند شوید.

مهریه عند المطالبه

مهریه، مالی می باشد که در حین جاری شدن صیغه‌ی عقد و نکاح، براساس توافق قبلی زوجین و براساس قوانین اسلام و رسوم اجتماعی، مرد به زن پرداخت می‌کند یا مکلف به پرداخت آن می‌شود.

مهریه را با نام‌های دیگری چون صداق، صداقیه، کابین و فرض نیز می شناسند. در حقیقت مهریه نوعی معاوضه‌ می باشد و زن استفاده‌ی جنسی از خود را در مقابل مهریه‌ به شوهرش واگذار می نماید و به محض جاری شدن صیغه‌ی عقد نکاح، زوجه مالک آن می‌گردد.

مهریه عند المطالبه چیست؟
مهریه که فقط مختص دین اسلام است و در ادیان دیگر مانند آن دیده نمی‌شود، به محض وقوع عقد، زوجه مالک آن می‌شود (ماده‌ی 1028) و به عنوان دِینی بر عهده‌ ی مرد قرار خواهد گرفت و هر زمان که زن بخواهد، چه در زمان تداوم زندگی مشترک و چه در زمان طلاق، می‌تواند مهریه را مطالبه کند. به همین دلیل است که مهریه را عندالمطالبه گویند و در سند ازدواج نیز با همین عنوان ذکر خواهد شد.

درباره nastaran

Leave a reply