شخصی ملکی را که در رهن بوده با مبایعه نامه عادی به دیگری فرو

پرسش

شخصی ملکی را که در رهن بوده با مبایعه نامه عادی به دیگری فروخته است و تعهدنمونده که ظرف ۲ماه در دفتر اسناد رمی حاضرشده و سندرسمی معامله را تنظسم وامضاکند.چنین معامله ایی با توجه به قوانین موضوعه و رویه قضایی چه وصعی دارد؟

پاسخ داده شده و منتظر کاربر 0
Mahdihggt 4 ماه 62 نمایش 0

پاسخ ( 1 )

  1. با سلام.ماده ۷۹۳ قانون مدنی آمده است که راهن نمیتواند تصرفی که مغایر با حق مرتهن باشد در رهن انجام دهد، مگر با داشتن اذن از سوی مرتهن. با توجه به ماده ذکر شده و متون فقهی که در مورد عقد رهن وجود دارد، می توان گفت که رهن باعث خارج شدن عین مالی که در رهن گذاشته شده، از مالکیت شخص راهن نمی شود و راهن همچنان مالک آن است و به تبع آن منافع مربوط به مال در رهن اگر عمل فروش یا انتقال ملک با قید حقوق محفوظ مرتهن که در اینجا منظور بانک است، صورت گیرد، عقد نافذ و قابل قبول می باشد.در فرض مورد پرسش شما اگر در موعد مقرر إمادگي تنظيم سند از طرف بايع وجود نداشت عدم حضور بگيريد و در دادگاه طرح دعوي كنيد.

    برای مشاوره حقوقی به صورت تلفنی می توانید از تلفن ثابت خود با 9099071439 تماس بگیرید.
    برای مشاوره حقوقی از موبایل خود نیز می توانیدیک بسته مشاوره حقوقی را از لینک زیر انتخاب کنید و آنلاین پرداخت کنید
    مشاوره حقوقی تلفنی با موبایل پرداخت آنلاین

    پس از سفارش و پرداخت آنلاین یکی از مشاوران حقوقی ما با شما تماس خواهد گرفت و مشاوره حقوقی ارائه می دهد

پاسخی ارسال کنید

Browse
Browse